10 sposobów na zabawę angielskim w wakacje

Share This Post

Za Tobą 10 miesięcy intensywnej pracy nad językiem angielskim, nauczyłeś się masy nowych słówek, ćwiczyłeś wszystkie umiejętności, poznałeś nowe struktury gramatyczne, a co najważniejsze rozgadałeś się w końcu po angielsku. Przed Tobą 2 miesiące wakacji bez lekcji – to bardzo długo. Co zrobić, żeby Twój angielski nie zardzewiał w tym czasie, żebyś nie utracił zdobytych z takim mozołem umiejętności, nie zaprzepaścił swojej pracy, wciąż parł do przodu? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przetrwać ten okres i po wakacjach wrócić do nauki w świetnej formie.

GRAJ I BAW SIĘ

Znajdź jakąś super grę po angielsku – planszówkę, online, video, jaką chcesz i graj do woli, zaproś przyjaciół do wspólnej zabawy. Wolisz standardowe ćwiczenia? – znajdź swój poziom i poćwicz gramatykę, słuchanie i czytanie na https://test-english.com/

A MOŻE ODROBINA BINGE-WATCHING?

Kochasz kino? Wakacje to idealny czas, by połączyć przyjemne z pożytecznym – oglądaj ulubione seriale i filmy w oryginale na Netflixie, HBO lub innej platformie, z napisami (jeśli chcesz poćwiczyć czytanie) lub bez napisów (jeśli chcesz poćwiczyć słuchanie). Wypisz 2 słowa lub wyrażenia, które Ci się spodobały i postaraj się je zapamiętać. Tylko nie wpadnij w szał sprawdzania znaczenia każdego jednego słowa, którego nie rozumiesz – taka metoda szybciutko zabije całą radość oglądania. A przecież nie o to Ci chodzi.

KAŻDY ŚPIEWAĆ MOŻE…

Na pewno znasz stronę https://lyricstraining.com/ Jeśli nie, to pora ją poznać. Wpisz nazwę ulubionego zespołu lub piosenkarza, tytuł piosenki i daj się wciągnąć w zabawę. Ale uwaga – strona mocno uzależnia!

DROBNE ZMIANY – DUŻE EFEKTY

Zmień język na angielski w ustawieniach w swoim telefonie, na facebooku, komputerze, GPS-ie, gdzie się da. Nawet nie zauważysz kiedy pewne wyrażenia same wpadną Ci do głowy.

STARY DOBRY QUIZLET

Nie zapominaj też o starym dobrym quizlecie https://quizlet.com/ Zerknij od czasu do czasu do zestawów z tego roku lub poprzednich lat. A może stworzysz swój zupełnie nowy wakacyjny zestaw ze słownictwem, które poznałeś tego lata?

CO TAK NAPRAWDĘ LUBISZ?

Zastanów się co lubisz robić, co Cię naprawdę kręci. Może Twoją pasją jest gotowanie lub podróżowanie? A może malarstwo XVIII-wieczne lub sporty ekstremalne? Znajdź jakiś interesujący podcast po angielsku na ten temat, posłuchaj fascynujących opowieści vlogera-pasjonata na You Tube. A może odważysz się odpowiedzieć na wybrany komentarz pod video? Na facebooku znajdziesz również mnóstwo stron anglojęzycznych z krótkimi lub dłuższymi wpisami na różne tematy jak chociażby https://www.facebook.com/humansofnewyork/

KAWA I KSIĄŻKA

Kawa i książka to zawsze idealne połączenie. Nie masz czasu na dłuższą lekturę? Nic nie szkodzi. Nie musisz od razu czytać grubych powieści w oryginale, choć to też czysta przyjemność. Wystarczy krótkie opowiadanie, artykuł, wpis na interesującym Cię blogu. Jeśli Szekspir czy Dickens to jeszcze nie Twój poziom, zawsze możesz zacząć od 'graded reading’ – poszukaj uproszczonych książek w swojej lokalnej bibliotece. Albo ściągnij na telefon bezpłatną aplikację Squid https://squidapp.co/pl/ i w zakładce Learning English czytaj artykuły na różne tematy i sprawdź się w serii króciutkich pytań.

NA WYJAZDACH CZERP PEŁNYMI GARŚCIAMI

Wyjedziesz w tym roku za granicę? Zanurz się w języku i kulturze i ciesz się eksperymentując z angielskim. Spędzisz te wakacje w Polsce? Nic nie stoi na przeszkodzie, by i tutaj pobawić się i sprawdzić swoje umiejętności. Zamów kawę i ciastko albo lody po angielsku na rynku w Poznaniu, poproś o menu w języku angielskim w restauracji w Gdańsku, zwiedź Sukiennice z angielskim przewodnikiem i testuj swoją znajomość języka w życiu codziennym.

OBUDŹ W SOBIE DZIECIĘCĄ CIEKAWOŚĆ

Zwróć uwagę na otaczający Cię świat. Rzuć okiem na reklamy i neony, na napisy na murach w języku angielskim, czytaj etykiety na produktach spożywczych i kosmetykach. I uwierz mi napisy na T-shirtach przechodniów zadziwią lub rozśmieszą Cię do łez niejednokrotnie.

A MOŻE KURS WAKACYJNY?

A jeśli czujesz, że sam nie dasz rady, że Ty i silna wola na dłuższą metę nie idziecie w parze – zawsze możesz jeszcze się zapisać na kurs wakacyjny online w naszej szkole językowej. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj – ważne, żebyś zupełnie nie stracił kontaktu z językiem na długie dwa miesiące wakacji i zdał sobie sprawę, że nauka angielskiego nie musi być nudna i monotonna. Wręcz przeciwnie – to fascynująca przygoda, która idealnie wpisuje się również w wakacyjne letnie klimaty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top